Counter-Strike 2 Rank-fördelning

Valve publicerar ingen fördelning för CS Rating. Den här sidan använder csstats.ggs antal aktiva Premier-spelare och visar andelen i varje färgband, från grått till guld.

Urval från tredjeparts-trackerPremier Season 5

Mitten av stegen

Median-spelaren är Blue (10,000–14,999)

Vanligaste ranken
Blue (10,000–14,999)
26,1%
Topprank
Gold (30,000+)
0,1%
Kö
Premier (CS Rating)

Data per 8 november 2026Senast granskad 8 november 2026

Premier (CS Rating)

Premier Season 5 · 8 november 2026

Alla regioner. Spelare aktiva i Premier under de senaste 30 dagarna som csstats.gg spårar (cirka 5,3 miljoner)

  1. 21,3%
  2. 23,2%
  3. 26,1%
  4. 19,3%
  5. 8,3%
  6. 1,8%
  7. 0,1%
Counter-Strike 2 rankfördelning — Premier (CS Rating)
Rank% av spelareStällning
Gold (30,000+)0,1%Topp 0,1%
Red (25,000–29,999)1,8%Topp 1,9%
Pink (20,000–24,999)8,3%Topp 10,2%
Purple (15,000–19,999)19,3%Topp 29,5%
Blue (10,000–14,999)26,1%Topp 55,5%
Light Blue (5,000–9,999)23,2%Topp 78,7%
Grey (0–4,999)21,3%Topp 100%

Urval från tredjeparts-tracker. Ett rullande 30-dagarsfönster för spårning, inte en folkräkning. Ett separat urval från september 2026 på 3,1 miljoner rankade spelare stämmer överens inom ungefär en procentenhet i varje färgband. Källor: csstats.gg — CS2 rank distribution (Premier, rolling 30 days)

Din rank

Hur sällsynt är din rank?

Blue (10,000–14,999)
Topp 55,5%
bättre än 44,5% av rankade spelare
Vill du ha en mer sällsynt rank? Se ditt boost-pris→
Läser stegen

Färgband, inte ranks

Premier har inga namngivna ranks. Din CS Rating är ett nummer, och spelet färgar det i band om 5 000. Grått, ljusblått, blått, lila, rosa, rött och guld vid 30 000 och uppåt. Competitive-läget använder fortfarande de gamla skill groups, men dessa tjänas in per karta, så en enskild spelare har flera stycken samtidigt.

Metodik

Varifrån dessa siffror kommer

Valve publicerar ingen CS2 rank distribution. Vi använder csstats.ggs fördelning av spelare som varit aktiva i Premier under de senaste 30 dagarna, alla regioner, grupperade i spelets sju färgband, och jämför det med ett oberoende urval från september 2026 på 3,1 miljoner rankade spelare. Trackers räknar bara de spelare de ser, så se siffrorna som ett stort urval. Uppdateras när nästa Premier-säsong har satt sig.

Klättra på stegen

Varje rank du klättrar placerar dig över en större andel av spelarbasen. Våra boosters och coacher spelar i toppen av den.

Rankfördelning för andra spel

Alla spel →
Har du frågor?

Vanliga frågor

Everything you need to know about how our services work, pricing, and account safety.

Still have questions?Contact us

Publicerar Valve CS2 rank distribution?

Nej. Valve visar varje spelares egen CS Rating och topplistor, men ingen fördelning. Varje CS2-fördelning kommer från en tracker; vår anges under tabellen.

Vad är en bra CS Rating i CS2?

Allt i det rosa bandet (20 000+) placerar dig redan bland de ungefär tio procent bästa aktiva Premier-spelarna, och rött och guld är betydligt mer sällsynta. De exakta andelarna finns i tabellen.

Varför finns inga Competitive skill groups här?

Competitive skill groups tjänas in per karta, så en spelare kan vara Silver på en karta och Gold Nova på en annan. Trackers räknar kart-ranks snarare än spelare, vilket gör en tabell över spelarandelar missvisande.