En Büyük 10 CS:GO & CS2 Turnuvası Ödül Havuzu
İki turnuva, aralarında beş yıl ve tamamen yeni bir oyun olmasına rağmen Counter-Strike rekorunu paylaşıyor.
Bunlardan biri CS:GO için 2.000.000 $ koyan PGL Major Stockholm 2021, diğeri ise bu Ağustos ayında CS2 ile aynı miktara ulaşan Esports World Cup 2026.
Peki ya geri kalanı? Aşağıdaki her rakam, birincilik çekini değil, bu yazının yazıldığı sırada Liquipedia, HLTV ve Esports Earnings ile kontrol edilmiş toplam ödül havuzunu temsil eder. Kaynakların çeliştiği durumlarda —ki 2026'da sürekli çelişiyorlar— hangisine güvendiğimizi belirttik.
CS Ödül Havuzları Gerçekte Nasıl Belirlenir?
Valve, Major turnuvalarını finanse eder ve IEM Rio 2022'den bu yana sabit olarak 1.250.000 $ veriyor. Stockholm 2021 istisnaydı; o yıl iki yerine tek bir Major yapıldığı için Valve ödül havuzunu ikiye katladı.
Geri kalan her şey organizatörün parasıdır. Bu da ESL, PGL, BLAST ve StarLadder'ın kendi rakamlarını belirlediği anlamına gelir; ayrıca Suudi destekli etkinlikler artık Major'dan doğrudan daha yüksek teklifler veriyor.
Sıralamaya geçmeden önce bir uyarı: Duyurulan havuzlar ile ödenen havuzlar farklı şeylerdir. BLAST Bounty sezon başına 1.150.000 $ olarak lanse ediliyor, ancak Liquipedia'nın turnuva kayıtları 2026 Kış finallerini 772.500 $, Yaz finallerini ise 740.000 $ olarak listeliyor ve geri kalanı çevrimiçi elemeler arasında dağıtılıyor. FISSURE Playground 4'ün 2.000.000 $'a kadar çıkacağı söylendi ama hiç yapılmadı. Basın bültenine değil, turnuva tablosuna güvenin.
Tüm Zamanların En Büyük 10 Counter-Strike Ödül Havuzu

1. 2.000.000 $ ile PGL Major Stockholm 2021
CS:GO rekorudur ve oyunun tarihinde hiçbir şey buna yaklaşamamıştır. Natus Vincere, Avicii Arena'da G2'yi 2-0 mağlup ederek tüm etkinlik boyunca tek bir harita bile kaybetmeden 1.000.000 $'ı cebine koydu.
2. 2.000.000 $ ile Esports World Cup 2026
Kaydedilmiş en büyük CS2 havuzu ve Counter-Strike tarihindeki en büyük Major dışı turnuva. 12 - 23 Ağustos tarihleri arasında Paris'te otuz iki takım yarıştı. Team Spirit, FUT Esports'u 3-1 yenerek 600.000 $ alırken, #15 sıradaki FUT ikincilikle 340.000 $ kazandı.
3. 1.600.000 $ ile PGL Astana 2026
Mayıs ayında Kazakistan'da 16 takım yarıştı ve CS2 döneminin en büyük ikinci havuzu oluştu. Bazı veri tabanları bu etkinliği hâlâ 800.000 $ olarak gösteriyor, ancak PGL'in kendi listesi, HLTV'nin etkinlik sayfası ve ödeme tablosu 1.600.000 $ konusunda hemfikir. Team Spirit, Falcons'ı yendi ve donk 1.61 rating ile MVP oldu.
4. Her Biri 1.500.000 $ ile WESG 2016 ve WESG 2017
Major öncesi rekor sahipleri ve hâlâ düzenlenen en büyük Valve dışı CS:GO havuzları. Alibaba'nın milli takım formatı, beş oyuncunun da aynı pasaporta sahip olmasını gerektiriyordu ve bu da kimsenin daha önce görmediği kadrolar ortaya çıkardı. EnVyUs, Changzhou'daki 2016 finallerini 800.000 $ için kazandı. Fnatic ise 2017'de Haikou'da yine tam 800.000 $ aldı.
5. 1.400.000 $ ile ELEAGUE Season 1
Atlanta, 2016 yazı, haftalık olarak TBS'te yayınlandı. Bu, CS:GO'nun Amerikan ana haber TV kuşağına adım attığı andı ve 24 takım buraya ulaşmak için 106 maç yaptı. Virtus.pro finalde Fnatic'i yenerek, Valve tarafından finanse edilen hiçbir etkinliğin beş yıl boyunca ulaşamayacağı bir havuzdan 400.000 $ kazandı.
6. IEM Rio 2022'den IEM Cologne 2026'ya 1.250.000 $'lık Major Seviyesi
Tek bir rakam, sekiz şampiyon. Outsiders IEM Rio 2022'yi kazandı, Team Vitality BLAST.tv Paris 2023'ü (son CS:GO Major'ı) aldı ve Natus Vincere CS2'deki ilk turnuva olan PGL Major Copenhagen 2024'ü kazandı. Çeşitli en iyiler listesi Kopenhag'ı yanlışlıkla Team Spirit'e yazıyor, ancak onlar aslında Perfect World Shanghai 2024'ü kazandı. Ardından Vitality 2025'teki her iki Major'ı da sildi süpürdü; en son Falcons, IEM Cologne 2026'da FURIA'yı 3-0 yendi. Kazananın payı her defasında 500.000 $'dı.
7. Her Biri 1.250.000 $ ile PGL'in 2026 Major Dışı Turnuvaları
Eski listelerin hepsini demode kılan istatistik. PGL artık tam Major rakamıyla bağımsız etkinlikler düzenliyor: Şubatta Cluj-Napoca (Vitality), Nisanda Bükreş (FUT Esports) ve Belgrad'dan taşınıp PGL Masters Bucharest 2026 adını alan Ekim ayındaki ikinci Bükreş durağında FURIA finalde Nemiga'yı 3-2 yendi.
8. 1.100.000 $ ile ELEAGUE Season 2
OpTic Gaming'in sürpriz çıkışı ve bu listedeki hâlâ en iyi Kuzey Amerika hikayesi. Greenwall, Atlanta finalinde Astralis'i yenerek 400.000 $ kazandı; Astralis 140.000 $ alırken SK Gaming ve FaZe üçüncülüğü paylaşıp 60.000'er $ aldılar.
9. Her Biri 1.100.000 $ ile BLAST Open Spring ve Fall 2026
Eski sıralamalar yazıldığında var olmayan devre seviyesi. BLAST Open Rotterdam Mart ayında Vitality'nin galibiyetiyle 1.100.000 $ için düzenlendi ve Porto'daki Sonbahar edisyonu aynı havuzu ödedi; Team Spirit Eylül finalinde MOUZ'u 3-1 yendi.
10. Dünden Bugüne 1.000.000 $'lık Kulüp
2016'da milyon dolarlık bir havuz büyük bir olaydı: ESL One Cologne 2016 (SK Gaming, 500.000 $), ardından ELEAGUE Premier 2017 (FaZe Clan, 500.000 $) ve Premier 2018 (Astralis). 2026'da ise ESL Pro League Season 23 ve 24, IEM Rio, IEM Atlanta, CS Asia Championships ve Thunderpick World Championship dahil olmak üzere dokuz farklı turnuva tam 1.000.000 $ ödül veriyor. 2026 takviminde yirmi iki etkinlik 1.000.000 $ veya daha fazlasını listeliyor.
Ödül Havuzunun Size Söylemediği Şeyler

500.000 $'lık bir Major galibiyeti oyuncu başına 100.000 $ anlamına gelmez ve hiçbir zaman da gelmedi. Organizasyon kendi sözleşme payını alır, koç ve analist pay alır ve ev sahibi ülke herhangi bir havale yapılmadan önce vergisini keser.
Bir de bu sıralamaların asla göstermediği para var. Valve, Major sticker ve izleyici bileti gelirinin yarısını katılımcılarla paylaşıyor ve 2023 Paris Major'ında bunun her takımın hesabına 2,6 milyon ila 4,5 milyon dolar girmesini sağladığı bildirildi; bu da kupa çekinin beş ila dokuz katı demektir.
Daralan bir sticker pazarı ve 32 takıma genişleme bu rakamı ciddi şekilde aşağı çekti; Budapeşte 2025 takımlarının 600.000 $'a daha yakın olduğu bildiriliyor. Ödül havuzu işin manşetidir. Sticker'lar ise asıl ticaretti.
Tier-1 CS2 Peşindeyseniz Bu Ne Anlama Geliyor?

Yirmi iki adet milyon dolarlık etkinlik, her zamankinden daha fazla para ödüllü turnuva tablosu anlamına geliyor ve en büyüklerinde ilk sekize girmek artık 2018'de büyük bir turnuvayı kazanmanın ödediği miktara yakın bir ödeme yapıyor. Bu tabloların çoğunda açık elemeler de var. Engel tanıdıklar değil, rating'dir.
Premier 22.000 veya FACEIT Level 10, yarı profesyonel kadroların yanıt vermeye başladığı alt sınırdır ve Level 10 daha fazla ağırlık taşır çünkü lobilere girmek daha zordur. Nerede olduğunuzdan emin değilseniz, CS2 rank analizi makalemiz iki sistemi birbiriyle karşılaştırır. Bunun ötesinde belirleyici olan demo çalışmasıdır; bu da kendi mağlubiyetlerinizi incelemek, utility zamanlamalarını düzeltmek ve hislerinize dayanarak 200 maç daha Farming yapmak yerine bir koçun VOD'larınızı incelemesini sağlamak anlamına gelir.
SSS

Genel olarak en çok ödül parası kazanan Counter-Strike takımı hangisidir?
CS 1.6, CS:GO ve CS2 genelinde yaklaşık 12,24 milyon dolar ile Natus Vincere. Astralis yaklaşık 10,7 milyon dolar ile ikinci sırada yer alıyor ve Team Vitality, PGL Cluj-Napoca 2026'dan sonra 10 milyon doları geçen üçüncü organizasyon oldu. Vitality, CS2 dönemi boyunca yaklaşık 6,6 milyon doları kasasına koydu, dolayısıyla bu sıralama uzun süre böyle kalmayacak.
CS2 ödül havuzları neden Dota 2'nin The International turnuvasından çok daha küçük?
Kitle fonlaması (Crowdfunding). Dota'nın Battle Pass'i hayranların ödül havuzunu şişirmesine izin verdi, bu sayede TI10 kazananına 18,2 milyon dolar vererek 40.018.195 $'a ulaştı. Valve bu modeli asla Counter-Strike'a uygulamadı. CS bunun yerine sürümden kazanarak rekabet ediyor: Yılda tek bir devasa etkinlik yerine yirmi iki adet milyon dolarlık etkinlik.
Major olmayan bir CS2 turnuvası, Major'dan daha büyük bir ödül havuzuna sahip olabilir mi?
Artık her sezon olabiliyor. Esports World Cup 2026, Major'ın 1.250.000 $'lık havuzuna karşı 2.000.000 $ ödedi ve PGL Astana 1.600.000 $ ödedi. Major'lar hâlâ daha fazla Valve Bölgesel Sıralama (VRS) puanı ve sticker geliri taşıyor, bu yüzden kadrolar bir Major şampiyonluğunu yanındaki daha büyük çekten daha değerli görüyor.
Bir oyuncu turnuva galibiyetinden gerçekte ne kadar pay alır?
Matematiğin gösterdiğinden daha az. Beş kişiye bölündüğünde, 500.000 $'lık bir Major galibiyeti; organizasyonun sözleşme payı, koç ve personel payları ve ev sahibi ülkenin stopaj vergisi kesilmeden önce kişi başı 100.000 $'dır. Çoğu profesyonel oyuncu ödül parasını maaşın üzerinde bir bonus olarak görür, çünkü 1.000.000 $'lık bir etkinlikte ilk sekize girmek oyuncu başına dört haneli rakamlar öder.




