Distribuția rangurilor în League of Legends

Câți jucători de League of Legends sunt Gold, Emerald sau Diamond? Numărăm fiecare jucător de Ranked Solo/Duo de pe fiecare server prin API-ul oficial Riot și publicăm procentajul în fiecare divizie, cumulat și server cu server.

Măsurat de BoostRoyal din API-ul oficial2026 Season 3

Mijlocul clasamentului

Jucătorul median este Gold III

Cel mai comun rang
Gold IV
8,3%
Cel mai înalt rang
Challenger
0,017%
Jucători numărați
17.107.381
Ranked Solo/Duo · All servers

Date actualizate la 8 noiembrie 2026Ultima verificare 8 noiembrie 2026

Ranked Solo/Duo · All servers

2026 Season 3 · 8 noiembrie 2026

Toate cele 15 servere pe care le putem accesa, cumulate: EU West, North America, Korea, EU Nordic & East, Brazil, Latin America North, Latin America South, Japan, Oceania, Turkey, Russia, Middle East, Southeast Asia, Taiwan, Vietnam

  1. 3,8%
    LoL Iron rank emblem
  2. 15,8%
    LoL Bronze rank emblem
  3. 20,6%
    LoL Silver rank emblem
  4. 23,3%
    LoL Gold rank emblem
  5. 18,4%
    LoL Platinum rank emblem
  6. 13,6%
    LoL Emerald rank emblem
  7. 3,9%
    LoL Diamond rank emblem
  8. 0,55%
    LoL Master rank emblem
  9. 0,04%
    LoL Grandmaster rank emblem
  10. 0,017%
    LoL Challenger rank emblem
Distribuția rangurilor în League of Legends — Ranked Solo/Duo · All servers
Rang% din jucătoriPoziție
LoL Challenger rank emblem
Challenger
0,017%Top 0,017%
LoL Grandmaster rank emblem
Grandmaster
0,04%Top 0,057%
LoL Master rank emblem
Master
0,55%Top 0,61%
LoL Diamond rank emblem
Diamond I
0,58%Top 1,2%
LoL Diamond rank emblem
Diamond II
1,3%Top 2,5%
LoL Diamond rank emblem
Diamond III
0,6%Top 3,1%
LoL Diamond rank emblem
Diamond IV
1,4%Top 4,6%
LoL Emerald rank emblem
Emerald I
3,3%Top 7,9%
LoL Emerald rank emblem
Emerald II
2,1%Top 10%
LoL Emerald rank emblem
Emerald III
2,8%Top 12,8%
LoL Emerald rank emblem
Emerald IV
5,4%Top 18,1%
LoL Platinum rank emblem
Platinum I
2,6%Top 20,8%
LoL Platinum rank emblem
Platinum II
3,8%Top 24,6%
LoL Platinum rank emblem
Platinum III
4,6%Top 29,2%
LoL Platinum rank emblem
Platinum IV
7,4%Top 36,6%
LoL Gold rank emblem
Gold I
3,7%Top 40,3%
LoL Gold rank emblem
Gold II
5,3%Top 45,6%
LoL Gold rank emblem
Gold III
5,9%Top 51,6%
LoL Gold rank emblem
Gold IV
8,3%Top 59,8%
LoL Silver rank emblem
Silver I
4,2%Top 64,1%
LoL Silver rank emblem
Silver II
5,2%Top 69,3%
LoL Silver rank emblem
Silver III
5,2%Top 74,5%
LoL Silver rank emblem
Silver IV
5,9%Top 80,4%
LoL Bronze rank emblem
Bronze I
3,5%Top 83,9%
LoL Bronze rank emblem
Bronze II
4%Top 87,9%
LoL Bronze rank emblem
Bronze III
3,8%Top 91,6%
LoL Bronze rank emblem
Bronze IV
4,6%Top 96,2%
LoL Iron rank emblem
Iron I
1,8%Top 98%
LoL Iron rank emblem
Iron II
1%Top 99%
LoL Iron rank emblem
Iron III
0,51%Top 99,5%
LoL Iron rank emblem
Iron IV
0,48%Top 100%

Măsurat de BoostRoyal din API-ul oficial. API-ul Riot returnează maximum 10.000 de jucători de Master per server, deci numărul de jucători de Master este subestimat pe: EU West, North America, Korea, EU Nordic & East, Brazil, Vietnam. Surse: Riot Games API — league-v4 entries

Rangul tău

Cât de rar este rangul tău?

LoL Gold rank emblem
Gold III
Top 51,6%
mai bun decât 48,4% dintre jucătorii de Ranked
Cât durează o urcare în rang?→Vrei un rang mai rar? Vezi prețul pentru boost→
După server

Cum se compară serverele

Același rang este mai rar pe unele servere decât pe altele. Fiecare server este calculat separat, din aceeași sursă și în aceeași zi.

ServerJucători numărațiRang medianEmerald+Diamond+Master+
EU West3.886.567Gold III17,6%4,2%0,28%
North America1.736.695Gold IV16,8%4,2%0,63%
Korea3.395.512Gold III18,1%4,3%0,32%
EU Nordic & East1.660.112Gold III18,4%4,6%0,64%
Brazil1.292.414Gold III18,3%4,7%0,83%
Latin America North837.858Gold III19,3%5,1%0,99%
Latin America South882.567Gold III18,5%5%1,1%
Japan316.774Gold III19,8%5,5%1,1%
Oceania209.391Gold III17,9%4,8%0,99%
Turkey918.309Gold III19,3%4,9%0,75%
Russia226.353Gold III18,7%4,4%0,66%
Middle East54.567Gold III20,1%5,1%1%
Southeast Asia377.415Gold IV17,4%4,4%0,95%
Taiwan300.310Gold III18,5%4,9%0,96%
Vietnam1.012.537Gold III19,8%5,6%1,1%
Analiza clasamentului

De ce cifrele noastre diferă de cele de pe alte site-uri

Majoritatea graficelor de distribuție provin de la trackere care cunosc doar jucătorii care s-au căutat singuri, ceea ce înclină balanța către jucătorii activi și rank-urile înalte. Noi interogăm API-ul de ranked al Riot pentru a vedea câți jucători dețin fiecare divizie, astfel încât fiecare cont de ranked de pe un server este numărat o singură dată, inclusiv cele pe care nu le-a căutat nimeni niciodată. Singura excepție este Master pe serverele mari, unde API-ul se oprește la 10.000 de jucători.

Master, Grandmaster și Challenger

Primele trei tier-uri nu sunt divizii. Master este deschis oricui ajunge acolo, în timp ce Grandmaster și Challenger sunt clasamente cu număr fix de locuri per server, așa că procentajul lor depinde de mărimea serverului. De aceea, același rank pare mai rar pe un server mare decât pe unul mic.

Metodologie

De unde provin aceste cifre

Datele sunt colectate din API-ul league-v4 de la Riot Games: pentru fiecare server și fiecare divizie, de la Iron IV până la Diamond I, numărăm intrările de Ranked Solo/Duo, iar pentru Master, Grandmaster și Challenger extragem datele direct din endpoint-urile lor de ligă. Un jucător este numărat o singură dată pe serverul pe care joacă, în divizia pe care o deține în prezent în acest split. API-ul Riot returnează maximum 10.000 de jucători de Master per server, deci numărul de jucători de Master este subestimat pe serverele mari; tabelele respective menționează acest lucru. Procentajul unei divizii reprezintă numărul de jucători din acea divizie împărțit la totalul jucătorilor de ranked numărați. Datele sunt actualizate săptămânal; data de pe fiecare tabel reprezintă ziua în care a fost făcută numărătoarea.

Urcă în clasament

Fiecare rang pe care îl urci te plasează deasupra unei părți mai mari din baza de jucători. Boosterii și antrenorii noștri joacă la cel mai înalt nivel.

Distribuția rangurilor pentru alte jocuri

Toate jocurile →
Ai întrebări?

Întrebări frecvente

Everything you need to know about how our services work, pricing, and account safety.

Still have questions?Contact us

De unde provine această distribuție de rank pentru League of Legends?

Din API-ul oficial de ranked al Riot. Numărăm jucătorii din fiecare divizie de pe fiecare server pe care îl putem accesa, în loc să eșantionăm doar jucătorii care au vizitat un site de statistici, și actualizăm numărătoarea în fiecare săptămână.

Distribuția include și Flex queue?

Nu. Aceste tabele reprezintă Ranked Solo/Duo, adică queue-ul la care se referă majoritatea jucătorilor când vorbesc despre rank-ul lor. Flex are propriul său ladder separat.

De ce Challenger este mai rar pe unele servere decât pe altele?

Grandmaster și Challenger au un număr fix de jucători per server. Pe un server cu milioane de jucători de ranked, acel număr fix reprezintă o fracțiune minusculă; pe un server mai mic, același număr de locuri reprezintă un procent mai mare.

Se schimbă distribuția în timpul unui sezon?

Da. Imediat după un reset de ranked, jucătorii sunt grupați în rank-uri mai mici, iar ladder-ul se întinde pe măsură ce split-ul avansează. De aceea refacem numărătoarea în fiecare săptămână și datăm fiecare tabel.