Top 10 Cele Mai Mari Fonduri de Premii din Turneele de CS:GO & CS2

Două evenimente împart recordul din Counter-Strike, separate de cinci ani și de un joc complet nou.

Este vorba despre PGL Major Stockholm 2021, care a pus pe masă 2.000.000 $ pentru CS:GO, și Esports World Cup 2026, care a egalat suma pentru CS2 în luna august a acestui an.

Cum rămâne cu restul? Fiecare cifră de mai jos reprezintă fondul total de premii, nu cecul pentru locul întâi, verificat pe Liquipedia, HLTV și Esports Earnings la momentul scrierii articolului. Acolo unde sursele nu se potrivesc—iar în 2026 se contrazic constant—vă spunem în care am avut încredere.

Cum Se Stabilitate De Fapt Fondurile de Premii în CS

Valve finanțează Major-ul, iar de la IEM Rio 2022 încoace a fixat suma la 1.250.000 $. Stockholm 2021 a fost excepția, existând un singur Major în acel an în loc de două, motiv pentru care Valve a dublat premiul.

Tot restul înseamnă banii organizatorilor. Asta înseamnă că ESL, PGL, BLAST și StarLadder își stabilesc propriile cifre, iar evenimentele susținute de Arabia Saudită oferă acum premii mai mari decât Major-ul în sine.

Un avertisment înainte de clasament. Fondurile anunțate și cele plătite sunt lucruri diferite. BLAST Bounty se promovează la 1.150.000 $ pe sezon, dar arhivele de turnee Liquipedia listează finalele din iarna lui 2026 la 772.500 $ și cele din vară la 740.000 $, restul fiind distribuit în calificările online. FISSURE Playground 4 a fost vehiculat la 2.000.000 $, dar nu s-a mai ținut niciodată. Ai încredere în tablou, nu în comunicatul de presă.

Cele Mai Mari 10 Fonduri de Premii din Istoria Counter-Strike

 

1. PGL Major Stockholm 2021 la $2,000,000

Recordul absolut din CS:GO, de care nimic din istoria jocului nu s-a apropiat. Natus Vincere a luat 1.000.000 $ fără să piardă vreo hartă pe tot parcursul evenimentului, terminând 2-0 împotriva celor de la G2 în Avicii Arena.

2. Esports World Cup 2026 la $2,000,000

Cel mai mare fond din istoria CS2 și cel mai mare turneu non-Major din istoria Counter-Strike. Treizeci și două de echipe la Paris, între 12 și 23 august. Team Spirit a învins FUT Esports cu 3-1 pentru 600.000 $, în timp ce FUT, clasați pe locul #15, au încasat 340.000 $ pentru locul doi.

3. PGL Astana 2026 la $1,600,000

Șaisprezece echipe în Kazahstan în luna mai și al doilea cel mai mare fond din era CS2. Unele baze de date agregate încă afișează acest eveniment la 800.000 $, dar listingul oficial al PGL, pagina de eveniment HLTV și tabloul de plăți indică clar 1.600.000 $. Team Spirit a învins Falcons, iar donk a luat MVP cu un rating de 1.61.

4. WESG 2016 și WESG 2017 la Câte $1,500,000 Fiecare

Deținătorii recordului dinaintea erei Major-urilor și cele mai mari fonduri non-Valve din CS:GO organizate vreodată. Formatul de echipe naționale al celor de la Alibaba cerea ca toți cei cinci jucători să aibă același pașaport, rezultând loturi pe care nu le mai văzuse nimeni. EnVyUs a câștigat finala din 2016 de la Changzhou pentru 800.000 $. Fnatic a luat ediția din 2017 de la Haikou pentru exact aceeași sumă de 800.000 $.

5. ELEAGUE Season 1 la $1,400,000

Atlanta, vara lui 2016, transmis săptămânal pe TBS. Acesta este momentul în care CS:GO a ajuns la televiziunea americană în primetime, iar 24 de echipe au jucat 106 meciuri pentru a ajunge acolo. Virtus.pro a învins Fnatic în finală pentru 400.000 $, dintr-un fond pe care niciun eveniment finanțat de Valve nu avea să-l mai egaleze timp de cinci ani.

6. Nivelul de Major de $1,250,000 de la IEM Rio 2022 la IEM Cologne 2026

O singură cifră, șapte campioni. Outsiders au câștigat IEM Rio 2022, Team Vitality au luat BLAST.tv Paris 2023 (ultimul Major de CS:GO), iar Natus Vincere au câștigat PGL Major Copenhagen 2024, primul pe CS2. Câteva liste de top-10 atribuie din greșeală victoria din Copenhaga celor de la Team Spirit, care au câștigat de fapt Perfect World Shanghai 2024. Vitality a maturat apoi ambele Major-uri din 2025 înainte ca Falcons să bată FURIA cu 3-0 la IEM Cologne 2026. Partea câștigătorului a fost de 500.000 $ de fiecare dată.

7. Evenimentele Non-Major PGL 2026 la Câte $1,250,000 Fiecare

Statistica ce învechește toate articolele mai vechi. PGL organizează acum evenimente de sine stătătoare fix la suma unui Major: Cluj-Napoca în februarie (Vitality), București în aprilie (FUT Esports) și o a doua oprire la București în octombrie, mutată din Belgrad și redenumită PGL Masters Bucharest 2026, unde FURIA a învins Nemiga cu 3-2 în finală.

8. ELEAGUE Season 2 la $1,100,000

Parcursul surpriză al celor de la OpTic Gaming și în continuare cea mai frumoasă poveste din America de Nord de pe această listă. Greenwall a învins Astralis în finala din Atlanta pentru 400.000 $, Astralis luând 140.000 $, iar SK Gaming și FaZe împărțind locul trei cu câte 60.000 $.

9. BLAST Open Spring și Fall 2026 la Câte $1,100,000 Fiecare

Nivelul de circuit care nu exista când au fost scrise clasamentele vechi. BLAST Open Rotterdam a avut loc în martie pentru 1.100.000 $, fiind câștigat de Vitality, iar ediția de toamnă din Porto a oferit același fond, Team Spirit învingând MOUZ cu 3-1 în finala din septembrie.

10. Clubul de $1,000,000, Atunci și Acum

În 2016, un fond de un milion de dolari era un adevărat eveniment: ESL One Cologne 2016 (SK Gaming, 500.000 $), apoi ELEAGUE Premier 2017 (FaZe Clan, 500.000 $) și Premier 2018 (Astralis). În 2026, nouă turnee separate plătesc exact 1.000.000 $, inclusiv ESL Pro League Sezoanele 23 și 24, IEM Rio, IEM Atlanta, CS Asia Championships și Thunderpick World Championship. Douăzeci și două de evenimente din calendarul 2026 afișează 1.000.000 $ sau mai mult.

Ce Nu Îți Spune Fondul de Premii

 

O victorie de 500.000 $ la un Major nu înseamnă 100.000 $ de jucător și nu a fost niciodată așa. Organizația își ia cota contractuală, antrenorul și analistul își iau părțile, iar țara gazdă oprește taxe înainte ca cineva să vadă vreun transfer bancar.

Apoi sunt banii pe care aceste clasamente nu îi arată niciodată. Valve împarte jumătate din veniturile din sticker-e și viewer pass-uri cu participanții, iar la Major-ul din Paris 2023 se pare că acest lucru a adus între 2,6 și 4,5 milioane de dolari în contul fiecărei echipe, de cinci până la nouă ori mai mult decât cecul pentru trofeu.

Piața de sticker-e în scădere și extinderea la 32 de echipe au tras dramatic în jos acea cifră, echipele de la Budapesta 2025 raportând sume mai aproape de 600.000 $. Fondul de premii este doar titlul din ziar. Sticker-ele erau adevărata afacere.

Ce Înseamnă Asta Dacă Vrei Să Ajungi în CS2 Tier-1

 

Douăzeci și două de evenimente de peste un milion de dolari înseamnă mai multe tablouri plătite ca niciodată, iar la cele mai mari dintre ele, o clasare în top 8 plătește acum aproape cât plătea câștigarea unui turneu mare în 2018. Majoritatea acestor tablouri au și calificări deschise. Bariera nu mai constă în pile sau relații. Este vorba strict de rating.

Premier 22.000 sau FACEIT Level 10 este nivelul de la care echipele semi-profesioniste încep să-ți răspundă, iar Level 10 cântărește mai mult pentru că meciurile din lobby sunt mai grele. Ghidul nostru cu detalierea rangurilor din CS2 compară cele două sisteme dacă nu ești sigur unde te situezi. Dincolo de asta, diferențiatorul este analiza pe demo-uri, ceea ce înseamnă să-ți revezi propriile înfrângeri, să ajustezi timing-urile la utilități și să ai un antrenor care să-ți dezasambleze meciurile în loc să faci grind din instinct încă 200 de meciuri.

FAQ

 

Care echipă de Counter-Strike a câștigat cei mai mulți bani din premii în total?

Natus Vincere, cu aproximativ 12,24 milioane de dolari adunați din CS 1.6, CS:GO și CS2. Astralis se află pe locul doi cu aproximativ 10,7 milioane, iar Team Vitality a devenit a treia organizație care a trecut de 10 milioane $ după PGL Cluj-Napoca 2026. Vitality a strâns în jur de 6,6 milioane $ doar în era CS2, așa că acest clasament nu va rămâne neschimbat pentru mult timp.

De ce fondurile de premii din CS2 sunt mult mai mici decât cele de la The International din Dota 2?

Crowdfunding-ul. Battle Pass-ul din Dota le-a permis fanilor să umfle premiile, motiv pentru care TI10 a atins 40.018.195 $, cu 18,2 milioane destinate câștigătorului. Valve nu a aplicat niciodată acel model și la Counter-Strike. CS compensează prin volum: douăzeci și două de evenimente de un milion de dolari pe an, în loc de un singur mega-eveniment anual.

Poate un turneu de CS2 non-Major să aibă un fond de premii mai mare decât un Major?

Se întâmplă în fiecare sezon acum. Esports World Cup 2026 a plătit 2.000.000 $ comparativ cu cei 1.250.000 $ ai Major-ului, iar PGL Astana a plătit 1.600.000 $. Major-urile au însă o pondere mai mare în Valve Regional Standings și aduc venituri masive din sticker-e, motiv pentru care echipele consideră un titlu de Major ca fiind mai valoros decât un cec mai mare de la turneul de alături.

Cât din premiul câștigat la un turneu îi rămâne de fapt unui jucător?

Mai puțin decât sugerează matematica simplă. Împărțită la cinci, o victorie de 500.000 $ la un Major înseamnă 100.000 $ pentru fiecare înainte de cota contractuală a organizației, părțile antrenorului și staff-ului și impozitul la sursă din țara gazdă. Cei mai mulți pro tratează premiile ca pe un bonus peste salariu, deoarece o clasare în top opt la un eveniment de 1.000.000 $ plătește o sumă de patru cifre per jucător.