Top 10 største CS:GO & CS2 turnerings-præmiepuljer
To events deler Counter-Strike-rekorden, adskilt af fem år og et helt nyt spil.
Det drejer sig om PGL Major Stockholm 2021, som lagde $2.000.000 på bordet i CS:GO, og Esports World Cup 2026, som matchede det for CS2 her i august.
Hvad med resten? Alle tal herunder er den samlede præmiepulje, ikke checken for førstepladsen, tjekket op imod Liquipedia, HLTV og Esports Earnings da artiklen blev skrevet. Hvor kilderne er uenige – og i 2026 er de uenige konstant – fortæller vi dig, hvem vi stolede på.
Hvordan CS-præmiepuljer reelt bliver fastsat
Valve finansierer Majoren, og siden IEM Rio 2022 har de finansieret den med et fast beløb på $1.250.000. Stockholm 2021 var undtagelsen, med kun én Major det år i stedet for to, så Valve doblede puljen op.
Alt andet er arrangørernes egne penge. Det betyder, at ESL, PGL, BLAST og StarLadder sætter deres egne tal, og Saudi-støttede events overgår nu Majoren fuldstændig.
En advarsel før ranglisten: Annoncerede puljer og udbetalte puljer er to forskellige ting. BLAST Bounty præsenteres som $1.150.000 pr. sæson, men Liquipedias turneringsarkiver lister 2026 Vinter-finalerne til $772.500 og Sommer til $740.000, mens resten er fordelt over online-kvalifikationerne. FISSURE Playground 4 blev rygtet helt op til $2.000.000, men blev aldrig afholdt. Stol på bracketen, ikke på pressemeddelelsen.
De 10 største Counter-Strike præmiepuljer nogensinde

1. PGL Major Stockholm 2021 på $2.000.000
CS:GO-rekorden, og intet i spillets historie har været i nærheden. Natus Vincere tog $1.000.000 uden at smide et eneste map gennem hele eventet, da de lukkede den 2-0 over G2 i Avicii Arena.
2. Esports World Cup 2026 på $2.000.000
Den største CS2-pulje nogensinde og den største non-Major i Counter-Strikes historie. Toogtredive hold i Paris, 12. til 23. august. Team Spirit slog FUT Esports 3-1 og tog $600.000, mens FUT (#15 på verdensranglisten) tog $340.000 for deres andenplads.
3. PGL Astana 2026 på $1.600.000
Seksten hold i Kasakhstan i maj, og den næststørste pulje i CS2-æraen. Nogle databaser lister stadig dette event til $800.000, men PGL's egen oversigt, HLTV's eventside og udbetalings-bracketen stemmer alle overens om $1.600.000. Team Spirit slog Falcons, hvor donk blev MVP med en 1.61 rating.
4. WESG 2016 og WESG 2017 på $1.500.000 hver
Rekordholderne fra før Major-æraen tog fart, og stadig de største non-Valve CS:GO puljer nogensinde. Alibabas landsholdsformat krævede, at alle fem spillere havde samme pas, hvilket skabte rosters, man aldrig havde set før. EnVyUs vandt 2016-finalerne i Changzhou og fik $800.000. Fnatic tog 2017 i Haikou og sikrede sig præcis de samme $800.000.
5. ELEAGUE Season 1 på $1.400.000
Atlanta, sommeren 2016, sendt ugentligt på TBS. Dette var øjeblikket, hvor CS:GO ramte amerikansk primetime-TV, og 24 hold spillede 106 kampe for at nå dertil. Virtus.pro slog Fnatic i finalen og tog $400.000 ud af en pulje, som intet Valve-finansieret event ville matche de næste fem år.
6. $1.250.000 Major-niveauet fra IEM Rio 2022 til IEM Cologne 2026
Én sum, syv mestre. Outsiders vandt IEM Rio 2022, Team Vitality tog BLAST.tv Paris 2023 (den sidste CS:GO Major), og Natus Vincere vandt PGL Major Copenhagen 2024, den første i CS2. Adskillige top-10 lister giver fejlagtigt København-sejren til Team Spirit, som i virkeligheden vandt Perfect World Shanghai 2024. Vitality ryddede derefter bordet ved begge 2025 Majors, før Falcons slog FURIA 3-0 ved IEM Cologne 2026. Vinderens andel var $500.000 hver gang.
7. PGL's 2026 Non-Majors på $1.250.000 hver
Statistikken der gør alle ældre lister forældede. PGL afvikler nu selvstændige events med præcis samme beløb som en Major: Cluj-Napoca i februar (Vitality), Bukarest i april (FUT Esports), og endnu et Bukarest-stop i oktober, som blev flyttet fra Beograd og omdøbt til PGL Masters Bucharest 2026, hvor FURIA slog Nemiga 3-2 i finalen.
8. ELEAGUE Season 2 på $1.100.000
OpTic Gamings vanvittige underdog-tur, og stadig den bedste nordamerikanske historie på denne liste. The Greenwall slog Astralis i Atlanta-finalen og tog $400.000, mens Astralis fik $140.000, og SK Gaming og FaZe delte tredjepladsen med $60.000 hver.
9. BLAST Open Spring og Fall 2026 på $1.100.000 hver
Den turnerings-tier som slet ikke eksisterede, da de ældre ranglister blev skrevet. BLAST Open Rotterdam blev afholdt i marts med $1.100.000, hvor Vitality vandt, og Fall-udgaven i Porto udbetalte den samme pulje, hvor Team Spirit slog MOUZ 3-1 i september-finalen.
10. $1.000.000-klubben, før og nu
I 2016 var en præmiepulje på en million dollars en kæmpe begivenhed: ESL One Cologne 2016 (SK Gaming, $500.000), derefter ELEAGUE Premier 2017 (FaZe Clan, $500.000) og Premier 2018 (Astralis). I 2026 udbetaler ni adskilte turneringer præcis $1.000.000, herunder ESL Pro League Season 23 og 24, IEM Rio, IEM Atlanta, CS Asia Championships og Thunderpick World Championship. Toogtyve events på 2026-kalenderen har $1.000.000 eller mere på højkant.
Hvad præmiepuljen ikke fortæller dig

En Major-sejr på $500.000 betyder ikke $100.000 til hver spiller, og det har det aldrig gjort. Organisationen tager sin kontraktmæssige del, coachen og analytikeren får deres andele, og værtslandet tager skat, før nogen overhovedet ser en bankoverførsel.
Og så er der de penge, som disse ranglister aldrig viser. Valve deler halvdelen af indtægterne fra Major-stickers og viewer passes med deltagerne, og ved Paris Majoren i 2023 sendte det efter sigende mellem $2,6 og $4,5 millioner ind på hver organisations konto – fem til ni gange mere end trophy-checken.
Et faldende sticker-marked og udvidelsen til 32 hold har dog presset det tal markant ned, hvor holdene ved Budapest 2025 meldes at ligge tættere på $600.000. Præmiepuljen er overskriften. Stickers var forretningen.
Hvad dette betyder, hvis du grinder mod Tier-1 CS2

Toogtyve million-dollar events betyder flere betalte brackets end nogensinde før, og ved de største af dem giver en top-otte placering nu næsten det samme, som det gav at vinde en stor turnering i 2018. Og de fleste af de brackets har åbne kvalifikationer knyttet til sig. Hindringen er ikke kontakter. Det er rating.
Premier 22.000 eller FACEIT Level 10 er det absolutte minimum, hvor semi-pro rosters overhovedet begynder at svare, og Level 10 vægter tungere, fordi lobbyerne er hårdere. Vores CS2 rank-sammenligning mapper de to systemer op imod hinanden, hvis du er i tvivl om, hvor du ligger. Derfra er det demo-arbejde, der gør forskellen – hvilket vil sige at gennemgå dine egne nederlag, rette utility-timings og lade en coach pille dine VODs fra hinanden i stedet for bare at grinde 200 kampe mere på maveregnemetoden.
FAQ

Hvilket Counter-Strike hold har vundet flest præmiepenge samlet set?
Natus Vincere, med omkring $12,24 millioner på tværs af CS 1.6, CS:GO og CS2. Astralis ligger nr. 2 med omkring $10,7 millioner, og Team Vitality blev den tredje organisation over $10 millioner efter PGL Cluj-Napoca 2026. Vitality tjente omkring $6,6 millioner alene i CS2-æraen, så den nuværende stilling holder næppe længe.
Hvorfor er CS2-præmiepuljer så meget mindre end Dota 2's The International?
Crowdfunding. Dota's Battle Pass lod fansne blæse puljen op, hvilket var grunden til at TI10 nåede hele $40.018.195 med $18,2 millioner til vinderen. Valve har aldrig brugt den model på Counter-Strike. CS konkurrerer på mængden i stedet: toogtyve million-dollar events om året frem for én årlig mega-event.
Kan en non-Major CS2-turnering have en større præmiepulje end en Major?
Det sker i hver eneste sæson nu. Esports World Cup 2026 udbetalte $2.000.000 mod Majorens $1.250.000, og PGL Astana udbetalte $1.600.000. Majors giver dog stadig mere vægt på Valve Regional Standings og flere sticker-indtægter, hvilket er grunden til, at holdene vurderer en Major-titel højere end den større check, der ligger ved siden af.
Hvor meget af en turneringssejr beholder en spiller egentlig selv?
Mindre end regnestykket lader antyde. Delt med fem giver en Major-sejr på $500.000 præcis $100.000 til hver, før organisationens kontraktmæssige del, coach- og stabsandele samt kildeskat i værtslandet er trukket fra. De fleste pros betragter præmiepenge som en bonus oveni deres fastløn, da en top-otte placering ved et $1.000.000 event giver et firecifret beløb pr. spiller.




