10 Kolam Hadiah Kejohanan CS:GO & CS2 Terbesar

Dua acara berkongsi rekod Counter-Strike, dipisahkan oleh lima tahun dan sebuah permainan baharu sepenuhnya.

Acara tersebut ialah PGL Major Stockholm 2021, yang menawarkan $2,000,000 untuk CS:GO, dan Esports World Cup 2026, yang menyamai jumlah tersebut untuk CS2 pada Ogos ini.

Bagaimana pula dengan yang lain? Setiap angka di bawah ialah jumlah keseluruhan kolam hadiah, bukannya cek tempat pertama, yang telah disemak berpandukan Liquipedia, HLTV dan Esports Earnings semasa penulisan. Sekiranya sumber tidak sependapat—dan pada tahun 2026 ia kerap berlaku—kami beritahu anda sumber mana yang kami percayai.

Bagaimana Kolam Hadiah CS Sebenarnya Ditetapkan

Valve membiayai Major, dan sejak IEM Rio 2022 ia menetapkannya pada kadar tetap $1,250,000. Stockholm 2021 merupakan pengecualian, dengan hanya satu Major pada tahun tersebut berbanding dua, jadi Valve menggandakan jumlah hadiah.

Selebihnya ialah wang penganjur. Ini bermakna ESL, PGL, BLAST, dan StarLadder menetapkan angka mereka sendiri, dan acara yang ditaja oleh Arab Saudi kini menawarkan jumlah yang mengatasi Major secara terus.

Satu peringatan sebelum senarai rangking. Kolam hadiah yang diumumkan dan yang dibayar adalah perkara berbeza. BLAST Bounty diiklankan pada $1,150,000 satu musim, tetapi rekod kejohanan Liquipedia menyenaraikan peringkat akhir Musim Sejuk 2026 pada $772,500 dan Musim Panas pada $740,000, dengan selebihnya diagihkan merentasi kelayakan dalam talian. FISSURE Playground 4 pernah diuar-uarkan sehingga $2,000,000 tetapi tidak pernah dijalankan. Percayai carta bracket, bukannya kenyataan akhbar.

10 Kolam Hadiah Counter-Strike Terbesar Dalam Sejarah

 

1. PGL Major Stockholm 2021 pada $2,000,000

Rekod CS:GO, dan tiada apa-apa dalam sejarah permainan ini yang dapat mendekatinya. Natus Vincere membawa pulang $1,000,000 tanpa tewas satu map pun sepanjang keseluruhan acara, menamatkan saingan 2-0 ke atas G2 di Avicii Arena.

2. Esports World Cup 2026 pada $2,000,000

Kolam hadiah CS2 terbesar dalam rekod dan acara bukan Major terbesar dalam sejarah Counter-Strike. Tiga puluh dua pasukan di Paris, 12 hingga 23 Ogos. Team Spirit menewaskan FUT Esports 3-1 untuk $600,000, manakala FUT yang berkedudukan #15 meraih $340,000 sebagai naib juara.

3. PGL Astana 2026 pada $1,600,000

Enam belas pasukan di Kazakhstan pada bulan Mei, dan kolam hadiah kedua terbesar dalam era CS2. Sesetengah pangkalan data pengumpul masih menyenaraikan acara ini pada $800,000, tetapi senarai rasmi PGL, halaman acara HLTV, dan bracket pembayaran semuanya bersetuju dengan angka $1,600,000. Team Spirit menewaskan Falcons, dengan donk merangkul MVP menerusi rating 1.61.

4. WESG 2016 dan WESG 2017 pada $1,500,000 Setiap Satu

Pemegang rekod pra-Major, dan masih kekal sebagai kolam hadiah CS:GO bukan Valve terbesar yang pernah dianjurkan. Format pasukan kebangsaan Alibaba memerlukan kesemua lima pemain memegang pasport yang sama, menghasilkan barisan pemain yang tidak pernah dilihat sebelum ini. EnVyUs memenangi peringkat akhir 2016 di Changzhou untuk $800,000. Fnatic menjuarai 2017 di Haikou dengan jumlah $800,000 yang sama.

5. ELEAGUE Season 1 pada $1,400,000

Atlanta, musim panas 2016, disiarkan setiap minggu di TBS. Ini ialah detik CS:GO mula bersiaran di televisyen waktu perdana Amerika, dan 24 pasukan bermain 106 perlawanan untuk sampai ke situ. Virtus.pro menewaskan Fnatic di perlawanan akhir untuk $400,000, daripada kolam hadiah yang tidak pernah disamai oleh mana-mana acara biayaan Valve selama lima tahun selepas itu.

6. Tahap Major $1,250,000 Daripada IEM Rio 2022 Hingga IEM Cologne 2026

Satu angka, tujuh juara. Outsiders memenangi IEM Rio 2022, Team Vitality menjuarai BLAST.tv Paris 2023 (Major CS:GO terakhir), dan Natus Vincere memenangi PGL Major Copenhagen 2024, yang pertama untuk CS2. Beberapa senarai top-10 memberikan kredit Copenhagen kepada Team Spirit, yang sebenarnya memenangi Perfect World Shanghai 2024. Vitality kemudian menyapu bersih kedua-dua Major 2025 sebelum Falcons menewaskan FURIA 3-0 di IEM Cologne 2026. Habuan pemenang ialah $500,000 setiap kali.

7. Acara Bukan Major PGL 2026 pada $1,250,000 Setiap Satu

Statistik yang membuatkan senarai artikel lama ketinggalan zaman. PGL kini menganjurkan acara berasingan pada angka tepat Major: Cluj-Napoca pada bulan Februari (Vitality), Bucharest pada bulan April (FUT Esports), dan pusingan kedua Bucharest pada bulan Oktober, yang dipindahkan dari Belgrade dan dijenamakan semula sebagai PGL Masters Bucharest 2026, di mana FURIA menewaskan Nemiga 3-2 di perlawanan akhir.

8. ELEAGUE Season 2 pada $1,100,000

Larian kejutan OpTic Gaming, dan masih merupakan kisah Amerika Utara terbaik dalam senarai ini. Greenwall menewaskan Astralis di perlawanan akhir Atlanta untuk $400,000, dengan Astralis meraih $140,000 manakala SK Gaming dan FaZe berkongsi tempat ketiga dengan $60,000 setiap satu.

9. BLAST Open Spring dan Fall 2026 pada $1,100,000 Setiap Satu

Tahap litar yang tidak wujud semasa penarafan lama ditulis. BLAST Open Rotterdam berlangsung pada bulan Mac dengan $1,100,000 di mana Vitality menang, dan edisi Fall di Porto membayar kolam hadiah yang sama, dengan Team Spirit menewaskan MOUZ 3-1 dalam perlawanan akhir September.

10. Kelab $1,000,000, Dahulu dan Sekarang

Pada tahun 2016, kolam hadiah sejuta dolar ialah satu acara besar: ESL One Cologne 2016 (SK Gaming, $500,000), kemudian ELEAGUE Premier 2017 (FaZe Clan, $500,000) dan Premier 2018 (Astralis). Pada tahun 2026, sembilan kejohanan berasingan menawarkan tepat $1,000,000, termasuk ESL Pro League Season 23 dan 24, IEM Rio, IEM Atlanta, CS Asia Championships, dan Thunderpick World Championship. Dua puluh dua acara dalam kalendar 2026 menyenaraikan $1,000,000 atau lebih.

Perkara yang Tidak Diberitahu oleh Kolam Hadiah

 

Kemenangan Major sebanyak $500,000 bukannya bermaksud $100,000 untuk setiap pemain, dan tidak pernah begitu. Organisasi mengambil potongan kontraknya, jurulatih dan penganalisis menerima bahagian mereka, dan negara tuan rumah mengenakan cukai sebelum sesiapa menerima kawat wang.

Kemudian ada wang yang tidak pernah ditunjukkan oleh penarafan ini. Valve membahagikan separuh daripada hasil pelekat Major dan pas penonton dengan peserta, dan pada Major Paris 2023, perkara itu dilaporkan memasukkan $2.6 juta hingga $4.5 juta ke dalam akaun setiap pasukan, iaitu lima hingga sembilan kali ganda daripada cek trofi.

Pasaran pelekat yang mengecil dan perluasan kepada 32 pasukan telah menurunkan angka itu dengan ketara, dengan pasukan Budapest 2025 dilaporkan mendapat jumlah yang lebih dekat dengan $600,000. Kolam hadiah ialah tajuk utama. Pelekat ialah perniagaan sebenar.

Maksud Perkara Ini Jika Anda Memburu Peringkat Tier-1 CS2

 

Dua puluh dua acara sejuta dolar bermakna lebih banyak bracket berbayar berbanding sebelum ini, dan di acara terbesar, penamat lapan teratas kini membayar jumlah yang hampir sama dengan kemenangan kejohanan besar pada tahun 2018. Kebanyakan bracket itu turut menyertakan kelayakan terbuka. Penghalangnya bukannya kenalan. Ia ialah rating anda.

Premier 22,000 atau FACEIT Level 10 ialah paras asas di mana barisan pemain semi-pro mula membalas mesej anda, dan Level 10 mempunyai lebih pengaruh kerana ruang lobi adalah lebih sukar. Analisis rank CS2 kami memetakan kedua-dua sistem ini jika anda tidak pasti di mana kedudukan anda. Selepas tahap itu, pembezanya ialah kerja-kerja demo, yang bermakna menyemak semula kekalahan anda, membetulkan masa utiliti dan meminta jurulatih membedah VOD anda berbanding sekadar Farming 200 perlawanan lagi mengikut gerak hati.

FAQ

 

Pasukan Counter-Strike manakah yang telah memenangi wang hadiah keseluruhan paling banyak?

Natus Vincere, pada anggaran $12.24 juta merentasi CS 1.6, CS:GO dan CS2. Astralis berada di tempat kedua dengan kira-kira $10.7 juta, dan Team Vitality menjadi organisasi ketiga yang melepasi $10 juta selepas PGL Cluj-Napoca 2026. Vitality meraih sekitar $6.6 juta sepanjang era CS2, jadi penarafan itu tidak akan kekal lama.

Mengapakah kolam hadiah CS2 jauh lebih kecil berbanding The International Dota 2?

Pengumpulan dana awam (crowdfunding). Battle Pass Dota membolehkan peminat meningkatkan jumlah pot, yang menyebabkan TI10 mencecah $40,018,195 dengan $18.2 juta kepada pemenang. Valve tidak pernah mengaplikasikan model itu kepada Counter-Strike. CS sebaliknya bersaing dari segi kuantiti: dua puluh dua acara sejuta dolar setahun, berbanding satu mega-acara tahunan.

Bolehkah kejohanan CS2 bukan Major mempunyai kolam hadiah lebih besar daripada Major?

Setiap musim sekarang. Esports World Cup 2026 membayar $2,000,000 berbanding $1,250,000 Major, dan PGL Astana membayar $1,600,000. Major masih membawa lebih banyak mata Valve Regional Standings dan hasil pelekat, itulah sebabnya barisan pemain menganggap gelaran Major lebih bernilai berbanding cek lebih besar yang ditawarkan di sebelahnya.

Berapakah jumlah kemenangan kejohanan yang sebenarnya disimpan oleh pemain?

Kurang daripada apa yang ditunjukkan oleh pengiraan asas. Dibahagikan kepada lima orang, kemenangan Major $500,000 ialah $100,000 setiap seorang sebelum potongan kontrak organisasi, bahagian jurulatih dan staf, serta cukai pegangan negara tuan rumah. Kebanyakan pemain profesional menganggap wang hadiah sebagai bonus di atas gaji, kerana penamat lapan teratas di acara $1,000,000 membayar angka empat digit bagi setiap pemain.