A 10 legnagyobb CS:GO & CS2 torna nyereményalapja

Két esemény osztozik a Counter-Strike rekordsorán, amelyeket öt év és egy teljesen új játék választ el egymástól.

Ez a PGL Major Stockholm 2021, amely $2,000,000-t tett fel az asztalra a CS:GO-ban, és az Esports World Cup 2026, amely idén augusztusban kiegyenlítette ezt a CS2-ben.

Mi a helyzet a többivel? Az alábbi összegek a teljes nyereményalapot jelentik, nem az első helyezett csekkjét, amelyeket a cikk írásakor a Liquipedia, HLTV és Esports Earnings adatai alapján ellenőriztünk. Ahol a források eltérnek — és 2026-ban folyamatosan eltérnek —, ott elmondjuk, melyiknek hittünk.

Hogyan határozzák meg valójában a CS nyereményalapokat?

A Valve finanszírozza a Major-öket, és az IEM Rio 2022 óta ezt fixen $1,250,000-os összeggel teszi. A Stockholm 2021 volt a kivétel, amikor abban az évben két Major helyett csak egyet rendeztek, így a Valve megduplázta a keretet.

Minden más a szervezők pénze. Ez azt jelenti, hogy az ESL, a PGL, a BLAST és a StarLadder saját maguk határozzák meg a számaikat, és a szaúdi támogatású események mostanra nyíltan túllicitálják magát a Majort is.

Egy figyelmeztetés a rangsor előtt: a bejelentett nyereményalapok és a ténylegesen kifizetett összegek két külön dolgot jelentenek. A BLAST Bounty-t szezononként $1,150,000-ra lőtték be, de a Liquipedia tornarekordjai a 2026-os Winter döntőjét $772,500-ra, a Summer-t pedig $740,000-ra listázzák, míg a maradékot az online selejtezők között osztották szét. A FISSURE Playground 4-et $2,000,000-os összeggel harangozták be, de sosem rendezték meg. A bracketnek higgy, ne a sajtóközleménynek.

Minden idők 10 legnagyobb Counter-Strike nyereményalapja

1. PGL Major Stockholm 2021 – $2,000,000

A CS:GO rekordja, és a játék történetében semmi sem közelítette meg. A Natus Vincere $1,000,000-t vitt haza anélkül, hogy egyetlen pályát is veszített volna az egész esemény során, 2-0-ra verve a G2-t az Avicii Arenában.

2. Esports World Cup 2026 – $2,000,000

A rekordot jelentő legnagyobb CS2 nyereményalap és a Counter-Strike történetének legnagyobb nem-Major tornája. Harminckét csapat Párizsban, augusztus 12. és 23. között. A Team Spirit 3-1-re verte a FUT Esportsot a $600,000-os fődíjért, miközben a ranglistán #15. FUT $340,000-t tehetett zsebre az ezüstéért.

3. PGL Astana 2026 – $1,600,000

Tizenhat csapat Kazahsztánban májusban, és a CS2 korszak második legnagyobb alapja. Néhány adatbázis még mindig $800,000-ral szerepelteti ezt az eseményt, de a PGL saját listája, a HLTV eseményoldala és a kifizetési táblázat mind egyetért a $1,600,000-ban. A Team Spirit verte a Falconst, ahol donk lett az MVP 1.61-es ratinggel.

4. WESG 2016 és WESG 2017 – egyenként $1,500,000

A Major előtti rekorderek, és még mindig a legnagyobb nem-Valve CS:GO tornák, amiket valaha rendeztek. Az Alibaba nemzeti csapatos formátuma megkövetelte, hogy mind az öt játékos azonos útlevéllel rendelkezzen, ami olyan felállásokat eredményezett, amilyeneket még senki sem látott. Az EnVyUs nyerte a 2016-os döntőt Csangcsouban $800,000-ért. A Fnatic 2017-ben Haikouban pontosan ugyanígy $800,000-t vitt el.

5. ELEAGUE Season 1 – $1,400,000

Atlanta, 2016 nyara, heti közvetítéssel a TBS csatornán. Ez volt az a pillanat, amikor a CS:GO megérkezett az amerikai főműsoridős televíziózásba, és 24 csapat 106 meccset játszott, hogy eljusson idáig. A Virtus.pro verte a Fnaticot a döntőben $400,000-ért egy olyan alapból, amit öt évig egyetlen Valve által finanszírozott esemény sem tudott utolérni.

6. A $1,250,000-os Major szint az IEM Rio 2022-től az IEM Cologne 2026-ig

Egy szám, hét bajnok. Az Outsiders nyerte az IEM Rio 2022-t, a Team Vitality vitte a BLAST.tv Paris 2023-at (az utolsó CS:GO Majort), és a Natus Vincere nyerte a PGL Major Copenhagen 2024-et, ami az első CS2 Major volt. Több top 10-es lista a Team Spiritnek tulajdonítja a koppenhágai győzelmet, akik valójában a Perfect World Shanghai 2024-et nyerték meg. A Vitality aztán mindkét 2025-ös Majort behúzta, mielőtt a Falcons 3-0-ra verte a FURIA-t az IEM Cologne 2026-on. A győztes jussa minden alkalommal $500,000 volt.

7. A PGL 2026-os nem-Major tornái egyenként $1,250,000-ért

Az a statisztika, ami minden régebbi listát elavulttá tesz. A PGL most már önálló eseményeket futtat pontosan a Majorök összegeivel: Kolozsvár februárban (Vitality), Bukarest áprilisban (FUT Esports), és egy második bukaresti állomás októberben, amelyet Belgrádból helyeztek át és PGL Masters Bucharest 2026 néven rendeztek meg, ahol a FURIA 3-2-re verte a Nemigát a döntőben.

8. ELEAGUE Season 2 – $1,100,000

Az OpTic Gaming meglepetésszerű menetelése, és még mindig a legjobb észak-amerikai sztori ezen a listán. A Greenwall verte az Astralist az atlantai döntőben $400,000-ért, az Astralis $140,000-t kapott, az SK Gaming és a FaZe pedig megosztott harmadik helyezettként $60,000-t vihetett haza.

9. BLAST Open Spring és Fall 2026 – egyenként $1,100,000

A versenysorozat azon szintje, amely még nem létezett a régebbi rangsorok megírásakor. A BLAST Open Rotterdam márciusban zajlott $1,100,000-ért a Vitality győzelmével, míg az őszi, portói kiadás ugyanezt a nyereményalapot fizette ki, ahol a Team Spirit 3-1-re verte a MOUZ-t a szeptemberi döntőben.

10. Az $1,000,000-os klub, régen és most

2016-ban az egymillió dolláros alap még különleges eseménynek számított: ESL One Cologne 2016 (SK Gaming, $500,000), majd az ELEAGUE Premier 2017 (FaZe Clan, $500,000) és a Premier 2018 (Astralis). 2026-ban kilenc különálló torna fizet pontosan $1,000,000-t, beleértve az ESL Pro League Season 23-at és 24-et, az IEM Riót, az IEM Atlantát, a CS Asia Championships-et és a Thunderpick World Championship-et. A 2026-os versenynaptárban huszonkét esemény szerepel $1,000,000-os vagy annál nagyobb összeggel.

Amit a nyereményalap nem árul el neked

Egy $500,000-os Major győzelem nem jelent $100,000-t játékosonként, és soha nem is jelentett azt. A szervezet elveszi a szerződéses részét, az edző és az elemző is részesedést kap, a rendező ország pedig levonja az adót, mielőtt bárki is utalást látna.

Aztán ott van az a pénz, amit ezek a rangsorok sosem mutatnak meg. A Valve a Major sticker- és viewer pass-bevételek felét szétosztja a résztvevők között, és a 2023-as párizsi Majorön ez állítólag 2.6 és 4.5 millió dollár közötti összeget jelentett csapatonként, ami az ötszöröse-kilencszerese a trófeáért járó csekknek.

A zsugorodó sticker-piac és a 32 csapatosra való bővülés ezt a számot erősen letörte, a Budapest 2025 csapatainál már inkább $600,000 körüli összegekről számoltak be. A nyereményalap csak a szalagcím. A stickerek jelentették az igazi üzletet.

Mit jelent ez, ha a Tier-1 CS2-be próbálsz bejutni?

A huszonkét egymillió dolláros esemény több fizetős bracketet jelent, mint valaha, és a legnagyobbaknál a top 8-as finis most majdnem annyit fizet, mint amennyit egy nagy torna megnyerése érte 2018-ban. Ráadásul a legtöbb ilyen brackethez nyílt selejtezők is kapcsolódnak. A kapu nem a kapcsolatokból áll. Hanem a ratingből.

A Premier 22,000 vagy a FACEIT Level 10 az a küszöb, ahol a félprofi csapatok elkezdenek válaszolni, és a Level 10 nagyobb súlyt hordoz, mert a lobbyk nehezebbek. A mi CS2 rank elemzésünk egymáshoz viszonyítva mutatja be a két rendszert, ha nem vagy biztos benne, hol tartasz. Ennél a pontnál a különbséget a demózás jelenti, ami a saját vereségeid elemzését, a utility időzítések javítását és azt jelenti, hogy egy edzővel szedeted szét a VOD-jaidat ahelyett, hogy megérzésből darálnál le újabb 200 meccset.

GYIK

Melyik Counter-Strike csapat nyerte a legtöbb nyereményösszeget összesen?

A Natus Vincere, körülbelül $12.24 millióval a CS 1.6, CS:GO és CS2 során. Az Astralis áll a második helyen mintegy $10.7 millióval, a Team Vitality pedig a harmadik $10 millió feletti szervezet lett a PGL Cluj-Napoca 2026 után. A Vitality nagyjából $6.6 milliót gyűjtött be a CS2 korszakban, így ez a rangsor nem marad sokáig ebben a formában.

Miért sokkal kisebbek a CS2 nyereményalapjai, mint a Dota 2 The International-é?

A közösségi finanszírozás miatt. A Dota Battle Pass-e lehetővé tette a rajongóknak, hogy feldobják a kalapba szánt összeget, így érte el a TI10 a $40,018,195-os összeget, ahol $18.2 millió járt a győztesnek. A Valve sosem alkalmazta ezt a modellt a Counter-Strike-ra. A CS inkább a mennyiségben versenyez: évi huszonkét egymillió dolláros esemény egyetlen éves mega-rendezvény helyett.

Lehet egy nem-Major CS2 tornának nagyobb nyereményalapja, mint egy Majornek?

Most már minden szezonban előfordul. Az Esports World Cup 2026 $2,000,000-t fizetett a Major $1,250,000-os összegével szemben, a PGL Astana pedig $1,600,000-t. A Majorök még mindig több Valve Regional Standings pontot és sticker-bevételt hoznak, ezért a csapatok a Major trófeát értékesebbnek tartják, mint a mellette lévő nagyobb csekket.

A torna nyereményéből valójában mennyit tarthat meg egy játékos?

Kevesebbet, mint amit a puszta matematika mutat. Ötfelé osztva egy $500,000-os Major győzelem $100,000-t jelent fejenként, még mielőtt levonnák a szervezet contractual jussát, az edzői és stáb-részesedéseket, valamint a rendező ország forrásadóját. A legtöbb pro a nyereményt csak bónusznak tekinti a fizetésén felül, mivel egy top 8-as helyezés egy $1,000,000-os eseményen négyjszámjegyű összeget fizet játékosonként.